Uprawa

Przetwórnia Lomania każdego roku przetwarza ponad 5 tysięcy ton surowca, pozyskiwanego wyłącznie od polskich producentów pieczarek. 


ROLKO Polsko-Francuska Spółka z o.o. w Kiełczewie powstała w 1994 roku. Spółka zajmuje się produkcją podłoża do produkcji pieczarek. Zdolność produkcyjna firmy oscyluje w granicach 1 200 000 sztuk (tj. 21 000 ton) kostek podłoża pasteryzowanego drugiej fazy (II FAZY).

W procesie technologicznym wykorzystywane są surowce odpadowe: słoma, pomiot drobiowy, obornik koński, fosfogips lub reagips. Wymienione komponenty poddawane są procesom: moczenia, mieszania, napowietrzania oraz fermentacji i pasteryzacji w temperaturach 48-85°C. Następnie uzyskany kompost miesza się z grzybnią pieczarki. Ostatnim etapem produkcji podłoża jest formowanie kostek i pakowanie ich w folię.


grafika 5

Firma ROLKO zaopatruje w kompost do uprawy pieczarek ponad 140 producentów, głownie z województwa Wielkopolskiego. Słoma wykorzystywana przy produkcji podłoża pozyskiwana jest od miejscowych rolników, spółek i spółdzielni.